Zimistrz (Świat Dysku, tom XXXV)

Główni bohaterowie: Tiffany Obolała
Miejsce akcji: Kreda
Temat satyry: baśnie, pory roku
Data wydania oryginalnego: 2006 r.
Data wydania w Polsce: 2007 r.

imistrz (ang. Wintersmith) to tytuł trzeciej książki o Tiffany Obolałej z serii Świat Dysku Terry'ego Pratchetta wydanej 27 listopada 2007.

Zimistrz jest trzecią z kolei książką opowiadającą o przygodach Tiffany Obolałej, po Wolnych Ciutludziach i Kapeluszu pełnym nieba. Wskutek protestów czytelników jest to pierwsza książka z tego cyklu nietłumaczona przez Dorotę Malinowską-Grupińską, ale przez Piotra Cholewę, tłumacza reszty cyklu Świat Dysku, przez co zmianie uległy nazwy i pojęcia. Poza zmianą imienia samej bohaterki (w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej-Grupińskiej "Akwila Dokuczliwa") nastąpił szereg innych zmian, m.in. Współżycz jest wspomniany jako Ulowiec, babcia Dokuczliwa w Zimistrzu stała się babcią Obolałą.

[Maleńka] Garść cytatów z książki:

(...) bóg ślepy Io stworzył róg obfitości z rogu magicznej kozy Almeg, która wykarmiła jego dwoje dzieci z boginią Bisonomią, zmienioną później w deszcz ostryg przez Epidita, boga rzeczy w kształcie ziemniaka, kiedy obraziła Rezonatę, boginię Łasic, rzucając kretem w jej cień. Teraz stanowi oznakę urzędu bogini lata.