Nauka Świata Dysku: Glob (tom II)

Temat satyry: książka popularnonaukowa
Data wydania oryginalnego: 2002 r.
Data wydania w Polsce: 2005 r.

Nauka Świata Dysku II: Glob (ang. The Science of Discworld II: The Globe) – książka popularnonaukowa autorstwa Terry'ego Pratchetta oraz dwóch naukowców: Jacka Cohena i Iana Stewarta formalnie należąca do cyklu "Świat Dysku". Została wydana w roku 2002 (polska edycja: Prószyński i S-ka, ISBN 83-7337-641-0, tłumaczenie Piotr W. Cholewa). Okładka jest dziełem Paula Kidby'ego.

Autorzy przedstawiają powstanie gatunku Homo sapiens i rozwój tworzonej przezeń cywilizacji. Między rozdziałami o charakterze naukowym znajdują się powiązane z nimi rozdziały fabularne, opowiadające o misji magów z Niewidocznego Uniwersytetu, którzy próbują przeszkodzić elfom w opanowaniu Świata Kuli (czyli Ziemi). W tym celu pomagają Szekspirowi napisać Sen nocy letniej.

Książka jest kontynuacją Nauki Świata Dysku z 1999 r. Trzecią część cyklu stanowi Nauka Świata Dysku III: Zegarek Darwina, omawiająca powstanie i rozwój teorii ewolucji.

"Nauka Świata Dysku II - Glob" to wyjątkowa książka, łącząca szybką akcję noweli ze Świata Dysku z naukowym komentarzem na temat ewolucji, rozwoju myśli ludzkiej, kultury, języka, sztuki i nauki. Rezultatem jest - gdy magowie mocują się z naturą Dobra i Zła, a historia zostaje kilka razy napisana od nowa - fascynujące, błyskotliwe i oryginalne spojrzenie na świat, w którym żyjemy.